nowoczesny telewizor
http://sprawyfirmowe.pl/

Od czasów pojawienia się pierwszych telewizorów pod koniec lat 20-tych XX wieku przeszły one niesamowitą transformację. Od niezgrabnych drewnianych skrzynek emitujących zaśnieżony czarno- biały obraz – po cienkie tafle ledowe o znakomitych parametrach ekranu. Nie myślmy jednak że ewolucja telewizorów utknęła w martwym punkcie. Wprost przeciwnie, zdaje się że obecnie nabiera nowego rozpędu. Coroczne targi IFA w Berlinie to okazja do zaprezentowania najnowocześniejszych modeli.

4K lepszy of Full HD

telewizor Full HD
http://4ktvme.tumblr.com/

 

 

Producenci telewizorów stale pracują nad tym, by dostarczyć widzom jeszcze więcej wrażeń i przyciągnąć ich uwagę na jeszcze dłuższy czas do ekranów swoich modeli. W tym celu wykorzystują najnowsze technologie i osiągnięcia z dziedziny nauk wizualnych. Jeszcze do niedawna ekscytowaliśmy się jakością Full HD w naszych domowych kinach, dziś technologia 4K staje się pomału standardem. Różnica między obrazem Full HD a 4K widoczna jest gołym okiem. Oczywiście na korzyść tego drugiego znacznie żywszego i wyraźniejszego. Wszystko to dzięki zastosowaniu rozdzielczości o ponad 8 milionach pikseli oraz udoskonaleniu systemu przetwarzania obrazu.

 

 

HDR – następny krok po 4K

jakość obrazu HDR
http://farm8.staticflickr.com/

Jeśli jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami odbiornika o jakości 4K, to raczej niedługo będziemy cieszyć się z pozycji pioniera wśród telewidzów, bo oto nadchodzi kolejny przełom w branży, a mianowicie technologia HDR. Ona to sprawia, że zakres poziomów jasności na ekranie jest o wiele szerszy, a kontrast wyraźniejszy. Obraz staje się niemal namacalny, a telewidz ma wrażenie że obraz wychodzi poza ekran w postaci widzialnej mgiełki. Aby doświadczyć tej wysokiej jakości (High Dynamic Range) potrzebny jest telewizor o znacznie wyższej wydajności świetlnej niż obecnie sprzedawane na rynku modele. Zatem zanim na ekranie będziemy mogli wyodrębnić wszystkie szczegóły, nawet te znajdujące się w cieniu, a obraz nabierze tej szczególnej głębi upłynie jeszcze trochę czasu. Nie łudźmy się jednak, że będzie to odległa przyszłość (niektórzy producenci chcą wypuścić ją na rynek jeszcze w tym roku)

Źródło obrazka wyróżniającego: sprawyfirmowe.pl

By Marta

Dodaj komentarz