W miastach akademickich rozpoczyna się gorączka juwenaliowych imprez. Rozbawiani studenci jeszcze nie myślą o zbliżającej się wielkimi krokami sesji i czekających ich egzaminach. Teraz najważniejsza jest świetna zabaw i każdy kto był na studiach doskonale o  tym wie. Jednak gdy nadejdzie czas egzaminów warto wiedzieć jak uczyć się do sesji, aby  nie toczyć boju w kampanii wrześniowej na uczelni.

Jak uczyć się do sesji?

  1. Systematyczna nauka, tak tak to by było najlepsze rozwiązanie i to nie jest żart. Jednak bądźmy szczerzy, no kto tak regularnie i systematycznie się uczy i odwiedza wydziałową bibliotekę, czy chociażby chodzi na wszystkie wykłady…? Dlatego przynajmniej w okresie sesji lub trzeba zajrzeć do biblioteki, aby zdobyć potrzebne materiały do nauki. Przed rozpoczęciem nauki trzeba włożyć trochę wysiłku i zdobyć potrzebne wykłady i notatki.
  2. Kiedy mamy już skopiowane lub przepisane notatki, książki, opracowane zagadnienia możemy przystąpić do nauki. Trzeba też sobie przygotować miejsce do nauki. Wiadomo, że w czasie sesji student ma w pokoju wyjątkowo czysto. Ważne aby pomieszczenia były dobrze przewietrzone oraz oświetlone. W złym oświetleniu męczy się wzrok, a przez to nasza nauka nie będzie tak efektowna.
  3. Przed nauką i w jej trakcie trzeba również zadbać o odpowiednią dawkę energii. Dlatego dieta w czasie sesji powinna być bogata w magnez i kwasy omega-3, lecytyna jest także wskazana. Hektolitry kawy nam nie pomogą, tak samo jak napoje energetyczne, które dają chwilowy efekt, a  następnie przychodzi spadek energii. Lepiej postawić na zdrowe i sycące śniadania np. owsiankę, musli z dużą ilością orzechów, sałatki, świeże owoce. Trzeba także się wyspać, wypoczęty umysł pracuje lepiej.
  4. Wyłącz się, a raczej wyłącz wszystkie urządzenia, które rozpraszają uwagę. Telefon, głośna muzyka, telewizja, komputer tracą nasz cenny czas i rozpraszają. Zbyt duża ilość bodźców niekorzystnie wpływa na pracę naszego mózgu, który nie jest w stanie przetworzyć zbyt wielu bodźców.
  5. Szukaj swojej własnej metody, inni uczą się czytając, inni powtarzając na głos, jeszcze inni pisząc. Niektórzy zakreślają na kolorowymi zakreślaczami najważniejsze treści, a jeszcze inni wolą uczyć się w grupie, każdy powinien znaleźć odpowiednią dla siebie metodę.

 

By Marek

Dodaj komentarz