Zaprzęganie sił natury w służbę naszym celom mamy chyba w genach. Przecież od najdawniejszych czasów staramy się spożytkować takie żywioły jak ogień, wodę czy powietrze. Co prawda nie zawsze wychodzi nam to na dobre, jednak w większości przypadków nasze innowacje mają szczytne cele. Takim przykładem mogą być elektrownie wiatrowe w Polsce, których zadaniem jest odciążenie mniej ekologicznych sposobów produkowania energii elektrycznej.
Warto zauważyć
Podróżując po naszym kraju z pewnością naszą uwagę zwracają coraz liczniejsze wiatraki. Trudno ich nie zauważyć, skoro przeciętna wysokość ich konstrukcji wynosi około 100 m, a łopatki zamontowanego na nich wirnikach osiągają długość 45 m. Co prawda elektrownie wiatrowe w Polsce powstają najczęściej w tak zwanym „szczerym polu”, co w praktyce oznacza konieczność wybudowania specjalnej drogi dojazdowej, to jednak nadal pozostają widoczne, choćby na horyzoncie.
Warto wiedzieć
Wokół wiatraków zdążyło już narosnąć sporo mitów i kontrowersji. Zdarza się też, że firmy planujące budowę elektrowni wiatrowych w Polsce spotykają się z niezbyt przychylnym nastawieniem okolicznych mieszkańców. Tymczasem jeden wiatrak jest w stanie zapewnić w ciągu roku prąd dla około 1650 gospodarstw domowych, a emitowany przez nie hałas sięga maksymalnie 45 decybeli, a to przy odległości 250 m czyni go cichszym od lodówki czy odkurzacza pracującego w naszym domu.
Warto korzystać
O tym, że elektrownie wiatrowe w Polsce są bardzo potrzebne warto wciąż przekonywać wszystkich sceptyków. Dzięki nim korzystamy z niewyczerpalnego źródła energii jakim jest wiatr, a przez to nie obciążamy naszego naturalnego środowiska i nie wyczerpujemy wciąż malejących pokładów kopalnych. Dodatkowo pozyskując energię wiatru ograniczamy emisję dwutlenku węgla, jaki dostałby się do atmosfery przy produkcji energii w elektrowniach węglowych. Odpowiedzialni producenci energii w naszym kraju stawiają kolejne farmy wiatrowe. Więcej o nich dowiesz się pod adresem: http://www.rwe.pl/web/cms/pl/996160/start/wszystko-o-rwe/parki-wiatrowe-rwe-w-polsce/