motywatory dla kadry menadżerskiej
http://thebadassblogger.com/

 Choć wszyscy chcielibyśmy być traktowani jednakowo przez pracodawcę, to ze strategicznego punktu widzenia jest to po prostu niemożliwe. Istnieje bowiem pewna grupa pracowników, która dla funkcjonowania firmy pozostaje kluczowa i odejście któregokolwiek z jej członków miałoby poważne konsekwencje finansowe i organizacyjne. Dlatego zarządy przedsiębiorstw starają się znaleźć sposoby na zatrzymanie właśnie tych osób w swoich strukturach.

 Założyć złote kajdanki menadżerowi

Wśród terminów z dziedziny zarządzania wynagrodzeniami istnieje kilka pojęć, które mogą szokować, jednak w obrazowy sposób oddają sendo sprawy. Takim przykładem jest termin „Złote kajdanki”. Używa się go na określenie motywatorów mających na celu zatrzymanie w firmie menadżerów wyższego stopnia przez określony czas. Mogą to być na przykład propozycje preferencyjnych długoletnich kredytów albo odroczone w czasie wynagrodzenia. Niekiedy zarząd oferuje menadżerom sfinansowanie studiów w zamian za obietnicę pozostania w firmie przez kilka lat po ich ukończeniu.

 Rozpiąć srebrny parasol nad głową dyrektora

Kontrakty menadżerskie rządzą się swoimi prawami. Wiele z nich zawiera klauzulę nazywaną srebrnym bądź złotym parasolem. Niektórzy stosują też pojęcie złotego i srebrnego spadochronu. Niezależnie od nazewnictwa chodzi tu o ochronę członka zarządu w momencie wygaśnięcia umowy, odwołania lub przejęcia firmy (to w przypadku złotego pakietu) albo ochronę dyrektora lub menadżerów średniego szczebla w przypadku pakietu srebrnego. Taką ochroną może być wypłata określonej sumy, zwanej odprawą lub przekazanie opcji na akcje firmy. Dopuszczalne są także pakiety mieszane zawierające inne korzyści finansowe.

By Marta

Dodaj komentarz