Obecnie zwolnienie lekarskie można otrzymać również bez wychodzenia z domu. Są one wypisywane jednak nie tylko podczas teleporady, ale również online. W jaki sposób można uzyskać L4 online? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

L4 przez internet – na czym polega?

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Lekarz na podstawie wywiadu oraz badania z pacjentem może następnie zalecić mu odpowiednie postępowanie oraz wypisać zwolnienie z pracy na określony czas.

Teraz takie zwolnienie można również otrzymać przez internet, zatem nie jest konieczne osobiste udawanie się do lekarza lub nawet dzwonienie do przychodni. Dzięki temu, że wszystko można załatwić internetowo, jest to bardzo wygodna alternatywa, a przy tym pozwala ona na uzyskanie ważnego L4 bez potrzeby wchodzenia z domu.

Takie usługi oferuje obecnie wiele placówek medycznych działających prywatnie. Może być to placówka oferująca pakiety medyczne lub też specjalizująca się w usługach medycznych online.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online?

Aby otrzymać L4 online, konieczne jest przejście specjalnej procedury. Poniżej prezentujemy dokładne informacje, jak wygląda cała procedura krok po kroku:

1. Wybranie placówki wypisującej zwolnienia lekarskie online

Na pierwszej pozycji znajduje się wybór odpowiedniej placówki, gdzie można otrzymać zwolnienie lekarskie online. Można wybrać placówkę leczącą w ramach abonamentów medycznych, ale też inną placówkę, która świadczy tego typu usługi.

2. Zarejestrowanie się w serwisie online

Kolejnym etapem jest dokonanie rejestracji w serwisie pozwalającym na otrzymanie zwolnienia. Podczas rejestracji należy podać swoje dane, między innymi imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.

3. Umówienie się na konsultację lekarską online

Aby otrzymać zwolnienie, konieczne jest wzięcie udziału w konsultacji z lekarzem. Należy zatem wybrać jego specjalność oraz dogodny termin wizyty online. Może ona odbyć się nawet w ciągu godziny.

4. Udział w konsultacji lekarskiej przez internet

Konsultacja odbywa się z wykorzystaniem portali do wideokonferencji, dlatego można na żywo porozmawiać z lekarzem. Warto wtedy też zgromadzić wyniki badań i spisać stosowane obecnie leki, o które lekarz może zapytać.

5. Otrzymanie zwolnienia lekarskiego online

Lekarz wypisuje zwolnienie lekarskie w formie e-ZLA, co oznacza, że informacje na jego temat natychmiast przekazywane są do ZUS oraz do pracodawcy.

Gdy lekarz wypisał także receptę, jest ona przekazywana jako czterocyfrowy kod. By wypisać receptę, wystarczy tylko podać kod razem ze swoim numerem PESEL.

By Marek

Dodaj komentarz